Stary Sącz dla ciekawych
Wycieczka z przewodnikiem po Starym Sączu zajmie kilka godzin, ale gwarantujemy, że będzie to dobrze spędzony czas!
Na starosądeckim rynku podziwiać można wyjątkowy układ zabudowy miejskiej z małymi, kolorowymi kamieniczkami wykończonymi podcieniami. Wyłożone tzw. kocimi łbami centrum rynku, gustowne i jednolite szyldy a także schludność i kolorystyka elewacji dodają miasteczku wiele uroku.
W usytuowanym przy rynku Domu na Dołkach znajduje się Muzeum regionalne im. Seweryna Udzieli. Kamieniczka ta jako jedyna przetrwała wielki pożar z 1795 roku i zachowała XVII- wieczny, barokowy charakter. W muzeum zgromadzono ok. 2000 eksponatów, w tym wiele cennych starodruków, sztukę ludową i pamiątki bogatej historii miasta.
Po kilkuminutowym spacerze ulicą Daszyńskiego dojdziemy do Bramy Szeklerskiej, podarowanej przez Węgrów z okazji kanonizacji św. Kingi. Na murze klasztornym obok Bramy Szeklerskiej można zobaczyć malowidło przedstawiające najprawdopodobniej herbowego orła Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Według legendy, miejsce to jest podobno pamiątką po roztrzaskaniu się wściekłego wojownika mongolskiego, który wjechał na koniu w mur klasztorny.
Po zwiedzeniu Klasztoru (kościół Klarysek, dziedziniec i piękna brama wejściowa) można się udać do źródełka opisywanego jako źródło cudownej wody św. Kingi.
Od cudownego źródełka wyznaczony szlak prowadzi do drewnianego ołtarza papieskiego, gdzie Jan Paweł II 16.06.1999 roku odprawił mszę św. kanonizacyjną bł. Kingi.
W Starym Sączu warto zobaczyć także kościół św. Rocha i św. Sebastiana. Wczesnobarokowa świątynia znajduje się przy starym cmentarzu. Pierwsze wzmianki o kościele w tym miejscu datuje się na XV – XVI wiek, ale wiele wskazuje, że może był on zbudowany na miejscu częściowo zniszczonej i o wiele wcześniejszej rotundy.
Zainteresowanych wycieczką do Starego Sącza z przewodnikiem zapraszamy do kontaktu z recepcją Centrum Wypoczynku JordaNova.